2019-ben az ÁFA szempontjából alanyi adómentességet az a vállalkozás választhatja, amelynek az éves árbevétele nem haladja meg 12 millió Ft-ot. Az alanyi mentes adózóknak főszabály szerint nem keletkezik sem adófizetési, sem adólevonási jogosultsága sem.
Viszont vannak olyan gazdasági események, amely során az alanyi mentes adózó nem járhat el alanyi mentes minőségben, hanem az ÁFA alanyokra vonatkozó szabályokat kell alkalmaznia, azaz ÁFA fizetési és/vagy bevallási kötelezettségük keletkezhet.
A különböző eseteket egy csomagküldő kereskedelemmel foglalkozó vállalkozás szemszögéből fogjuk vizsgálni.
A legegyszerűbb dolgunk a harmadig ország (EU-n kívüli) országokkal való kereskedésnél való. Köztudott, hogy harmadik országból vállalkozóként rendelünk vámköteles mennyiséget, akkor a vám mellett ÁFA fizetésre is kötelezettek leszünk, amelyet a NAV szab ki a vámköltséggel együtt. Tudni érdemes, hogy ez az ÁFA alapesetben nem visszaigényelhető az alanyi adómentes adózóknak.
Közösségen kívüli termékexport esetén, ha a csomag/szállítmány címzettje harmadik ország, ugyanúgy, mint az ÁFA alanyoknál, a számlát ÁFA nélkül kell kiállítani.
Kicsit bonyolultabb a helyzet az EU-n belüli kereskedelmi kapcsolatoknál. A termékértékesítés hasonlít az előbb leírtakra. Ha az árut EU-s vevőnek adjuk fel, azt alanyi ÁFA mentesként tesszük, és erre hivatkozni is kell a számlán, valamint alanyi adómentesként kell számlázni.
Közösségen belüli beszerzések során vizsgálni kell, hogy éves szinten eléri-e a beszerzésünk a 10.000 EUR-t (FONTOS: a törvény a belépéskori 252,19 FT/EUR árfolyammal számol, azaz 2,5 millió Ft a határ valójában). Ha nem éri el, akkor választhatunk, hogy EU-s adószám birtokában minden beszerzésünket az eladó 0%-os ÁFA-val számlázza, és belföldön 27%-al adózzon a termék (ekkor nemcsak adófizetési, hanem bevallási kötelezettség is keletkezik), vagy nem adjuk meg az EU-s adószámunkat, és a tagállam ÁFA kulcsával fogjuk kapni a számlát. Természetesen előnyösebb az utóbbi verzió, és kevesebb adminisztrációval jár.
Ezek után egyértelmű, ha az éves beszerzés nagyobb, mint 10.000 EUR, akkor csak az EU-s adószám birtokában lehet közösségen belülről beszerezni terméket, a szállítónak 0%-os ÁFA-val kell számláznia, és bevallási és ÁFA fizetési kötelezettsége keletkezik az alanyi mentes adózónak.
Összefoglalva a leírtakat:
Az alanyi mentes ÁFA adóalany nem csak belföldre, hanem közösségen belülre és kívülre is alanyi adómentesként értékesít cégnek és magánszemélyeknek is, alanyi adómentes mivoltát a számlán is jeleznie kell ( pl. „VAT-exempt”).
Közösségi beszerzés esetén vagy minden terméket EU-s adószám megadásával adómentesen szerzünk be, majd leadózzuk 27%-al belföldön, vagy ha nem éri az éves beszerzés a 2,5 millió Ft-ot, akkor az eladó államának ÁFA-val terhelve kapjuk meg a terméket. Harmadik országból való beszerzés esetén minden terméket 27%-os ÁFA terhel a vámoltatás során.
A következő cikkben ugyanezen ÁFA alanyi mentes adózói kör nemzetközi szolgáltatás igénybevételét és nyújtását fogjuk megismertetni az olvasókkal!
Ha Ön vállalkozása is alanyi mentes adóalany, és nemzetközi kereskedelmet szeretne folytatni, érdemes előtte a könyvelő mellett egy adószakértő véleményét is kikérni. Tegye meg itt online
Kedves Péter!
Változott ez azóta?
„Közösségen belüli beszerzések során vizsgálni kell, hogy éves szinten eléri-e a beszerzésünk a 10.000 EUR-t (FONTOS: a törvény a belépéskori 252,19 FT/EUR árfolyammal számol, azaz 2,5 millió Ft a határ valójában). Ha nem éri el, akkor választhatunk, hogy EU-s adószám birtokában minden beszerzésünket az eladó 0%-os ÁFA-val számlázza, és belföldön 27%-al adózzon a termék (ekkor nemcsak adófizetési, hanem bevallási kötelezettség is keletkezik), vagy nem adjuk meg az EU-s adószámunkat, és a tagállam ÁFA kulcsával fogjuk kapni a számlát.”
Köszönöm, Zsolt
Kedves Zsolt,
Most néztem az ÁFA törvényben, ez nem változott:
„20. § (1) A 19. § a) pontjától eltérően nem kell adót fizetni:
d) olyan termék Közösségen belüli beszerzése esetében – ide nem értve az a)-c) pontokban említett eseteket, valamint a 19. § b) és c) pontjában említett termékek Közösségen belüli beszerzését -, amelynek beszerzője
da) ilyen minőségében mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanyként [197. § (1) bekezdése] jár el; vagy
db) olyan adóalany, aki (amely) kizárólag olyan termékértékesítést és szolgáltatásnyújtást teljesít, amelyhez kapcsolódóan adólevonási jog nem illeti meg, ideértve azt is, aki (amely) alanyi adómentességben részesül; vagy
dc) nem adóalany jogi személy.
(2) Az (1) bekezdés d) pontja abban az esetben alkalmazható, ha
a) az adott naptári évben a d) pontban említett termékek Közösségen belüli beszerzése ellenértékének – adó nélkül számított és éves szinten göngyölített – összege nem haladja meg a 10 000 eurónak megfelelő pénzösszeget, és
b) az a) pontban említett feltétel az adott naptári évet megelőző naptári évre is teljesült, feltéve, hogy ilyen beszerzések ténylegesen történtek.
(3) A (2) bekezdés a) pontjában említett felső értékhatárba a Közösség azon tagállamaiban megtérített vagy megtérítendő ellenérték számít, amelyekben a termék a küldeménykénti feladásakor vagy a fuvarozás megkezdésekor volt.”
Kedves Péter!
Korábban nekem azt mondták, hogy KATA-s vállalkozóként amennyiben pl. kínából rendelek kereskedelmi mennyiségben továbbárusításra terméket, amennyiben import áfá-t fizetek, elveszítem az alanyi adómentességem, és a továbbiakban minden tevékenységemben- nem csak ezen termékek továbbárusításában- áfás számla kiállítására leszek csak jogosult. Ez igaz? Köszönettel: Erős Gábor
Kedves Erős Gábor,
Alanyi mentes ÁFA körös is rendelhet harmadik országból terméket, az import ÁFA-t meg kell fizetnie, de nem igényelheti vissza. A státusza alanyi mentes marad, mivel az értékesítés nagysága (éves 12 millió Ft-os keret) határozza meg hogy át kell-e váltania ÁFA körbe (vagy saját döntés alapján év végén).
Kedves Péter!
Mezőgazdasági tevékenységi körrel rendelkező Egyéni Vállalkozóként, amennyiben EU-s tagállamból mezőgazdasági gépet szerzek be, és a vásárlás során megadom az EU-s adószámomat, kint nem számolják fel az áfá-t, itthon terhel-e áfa fizetési kötelezettség?
A beszerzett eszköz értéke nem érte el a 10 000 eurót.
Köszönöm
Kriszta
Kedves Kriszta,
Ha nem ÁFA körös adóalanyként (mint az alanyi adó mentes), megadja a közösségi adószámát ebben az esetben ÁFA nélkül kap számlát, de Magyarországon kell 27%-os ÁFA-t fizetni. Lehet jobban megéri az eladó ÁFA-val megrendelni a terméket, ha nem éri el a 10 000 EUR határt (ami 2,5 millió Ft mert korábbi átváltási árfolyamot kell alkalmazni).
Üdvözlöm!
Alanyi adómentes egyéni vállalkozóként Angliából történő anyagbeszerzés esetében a vásárláskor kifizetett áfán kívül van e még fizetendő? E tekintetben van e valamilyen bevallási kötelezettség (áfa) illetve az alanyi adómentesség tovább folytatódik e ilyenkor, vagy erre nincs hatással?
Kedves Dóra,
Harmadik országból behozott áru esetén felmerülhet még vámköltség (import ÁFA-val együtt), valamint egyes termékek/csomagolóanyagok esetén környezetvédelmi termékdíj is (önbevallással).
Mivel az import ÁFA-t a behozatal esetén a NAV kivetéssel állapítja meg, bevallást nem kell készíteni, mivel az alanyi ÁFA mentes adózó nem tudja vissza igényelni a legtöbb esetben. A kiszabott ÁFA miatt nem kell kilépni az alanyi mentességből.
Üdvözlöm! Alanyi adómentesként vásárolnék Eu tagországból. Ilyenkor a számlára a külföldi partner mit írjon az adószám helyére?
Továbbá kéri a közösségi adószámom, hogy letudjon ellenőrizni az eu oldalon. Ha nem adom meg, nem tudok üzletet kötni. Hogyan közöljem külföldi partneremmel, hogy nem adhatom meg adószámomat, és ő hogy töltse ki a számlát, hogy az jó legyen? Köszönöm
Kedves Attila,
Alanyi mentesként két lehetősége van EU-s tagországi eladótól történő termékvásárlásnál:
– megadja a közösségi adószámát, és a partner forgalmi adó nélküli számlát állít ki. Ekkor mivel alanyi mentes, a 27% ÁFA-t Önnek kell befizetnie és bevallania
– nem adja meg a közösségi adószámát (csak a normál magyar adószámát), ekkor az eladó a saját országának forgalmi adójával állítja ki a számát. Ekkor nincs már belföldön adófizetési kötelezettsége. ezzel évi 2,5 millió Ft alatt lehet élni az alanyi mentesnek minden ilyen jellegű beszerzését összeszámolva
Az is előfordulhat, hogy az eladó a távértékesítéseire (pl. posta/csomagküldés) OSS kötelezettséget választott, ami azt jelenti hogy alanyi mentesnek is magyar ÁFA-val kell számlát kiállítania.
A kérdésből nem látszik Önnek mi a célja, de ha nem akarja megadni a közösségi adószámát, de az ügyfél mindenképpen ellenőrizni szeretné, a NAV-tól az IGAZOL nyomtatványon kérhető idegen nyelven illetőség igazolás, amin szerepel hivatalos formában a vállalkozás adatai.
Kedves Péter,
alanyi adómentes vállalkozóként (KATA), Szlovákiából vásárolnék egy a tevékenységemhez szükséges gépet közelítőleg nettó1,4mFT-ért.
Az éves beszerzésem nem haladja meg a 2,5mFt-ot.
Ha az exportőr cég 0% ÁFAs számlát állít ki nekem, mikor kell a beszerzés utáni ÁFÁ-t megfizetnem?
A gépet nem adom el, tárgyi eszközként aktiválom.
Köszönettel: Bánhegyi Zsolt
Kedves Bánhegyi Zsolt,
Javaslom próbálja meg szlovák fogalmi adóval kérni a számlát alanyi adómentes vállalkozásként. Ha erre nincs lehetőség az eladónál, akkor Önnek kell a forgalmi adó néküli vételárra a 27%-os ÁFA bevallania és megfizetnie a NAV részére a váráslás hónapját követő hónap 20-ig.
Kedves Péter!
alanyi adómentes vállalkozóként (KATA), Olaszországból vásárolnék termékeket amelyeket itthon webshopom árulnék.
Az éves beszerzésem nem haladja meg az èves 10.000€ összeget.
Ha az Olaszországi cég 0% ÁFAs számlát állít ki nekem, akkor nekem itthon Magyarországon be kell fizetnem a 27%ot?
Köszönettel: Szalay Dóra
Kedves Szalay Dóra,
Ha az olasz eladónak nincs lehetősége a saját forgalmi adókulcsával számlát kiállítania az Ön egyéni vállaklozása felé (2021 OSS szabályok miatt), akkor csakis közösségi adószám birtokában, forgalmi adómentes számlát tud Önnek kiállítani. Ekkor Önnek kell a beszerzés értéke után felszámolni a 27%-os ÁFA-t, megfizetni és bevallani a NAV felé a beszerzést követő hónap 20-ig.
Kedves Péter!
Alanyi mentes KATA-s egyéni vállalkozó 21A60-as és 2165-ös bevallását (közösségen belüli értékesítés) melyik dátummal kell benyújtani a NAV felé? A számla teljesítési dátuma és a kiegyenlítés dátuma két különböző hónapra esik. A KATA-ban akkor keletkezik bevétel, amikor a kiszámlázott összeghez hozzájut az adóalany. De mikor kell szerepeltetni a nyilatkozatban és a bevallásban?
Úgy tudom, hogy a beszerzésnél a teljesítési dátum számít.
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Nelli,
A számla teljesítési dátuma az ÁFA hatálya alá tartozó ügylet törvényben meghatározott esedékessége (tehát elsősorban oda kell figyelni a szabályos számla kiállításra). Tehát az adott időszaki ÁFA bevallásban és EU-s adatszolgáltatásban a számlán szereplő teljesítési dátum szerint kell a nyomtatványokat kitölteni.
A szállítási költség vajon részét képezi a 10 000 eurós közösségi beszerzési limitnek?
Illetve alanyi mentesként, a 10 000 eurót ilyenkor a termék(ek) nettó vagy bruttó – beszerzési ország áfa-kulcsával növelt – értékével kell meghatározni?
Kedves Martin
A 10.000 EUR-ba az eladó által kiszámlázott forgalmi adó nélküli, tehát nettó érték számít bele.
Vélemény szerint a termék értékesítője által a vevő részére termékkel együtt szállítási költség bele számít a termékértékesítés adó alapjába, tehát bele kell számolni a 10.000 EUR határba.
Ellenpélda, ha a szállítást a vevő rendeli meg harmadik féltől, akkor így a szállítási költség már nem számít bele az adó alapjába.
Üdvözlöm Péter!
Alanyi mentes KATA-s vagyok. EU-ból termékbeszerzés esetén be kell fizetnem áfát, EU-s adószámmal vásároltam. A befizetés mehet-e a magánszámlámról, vagy ehhez már kell vállalkozói bankszámla?
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel,
Bánáti József
Kedves Bánáti József,
Alanyi mentesként közösségi adószámmal történő beszerzés esetén be kell fizetni az ÁFA-t Magyarországon és bevallást/közösségi adatszolgáltatást is kell készíteni.
Ebben az esetben mivel továbbra is alanyi ÁFA mentes marad (csak speciálisan ÁFA fizetési kötelezettsége keletkezik), tehát nem kell vállalkozói bankszámlát nyitnia és fenntartania, rendezheti magán bankszámláról is az adófizetés és a beszerzés ellenértékének kifizetését.
Kedves Péter!
Alanyi adómentes, átalány adózó egyéni vállalkozó vagyok. Az Aliexpress-ről rendelnék termékeket webshopomba. Alkalmanként 150 Euro alatt rendelnék, az IOSS rendszer miatt ők már az ÁFA-t felszámolják és ki kis fizetem előre, az áru pedig a szállítás során vámkezelve érkezne hozzám. Kérdésem, hogy így értékesíthetem ezeket a termékeket? Van a NAV felé bármilyen kötelezettségem, jelenteni való, bevallás, áfa fizetés? Alanyi adómentesként egyáltalán megtehetem ezt?
Előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel: Edina
Kedves Edina,
Abban az esetben ha a harmadik országból vásárolt termék vámkezelésre került, valamint a vám és import ÁFA megfizetésre került, akkor magyar vállalkozóként forgalomba hozható, tehát ugyanúgy alanyi ÁFA mentesként eljárva értékesíthető ÁFA felszámítása nélkül. A megfizetett import ÁFA az alanyi ÁFA mentesség miatt nem igényelhető vissza.